Zdroj: Boeing

Boeing představil koncept nadzvukového dopravního letadla rychlejšího než Concorde

Koncept Boeingu svým vzhledem nápadně připomíná slavný Concorde, nicméně rychlost, kterou dokáže vyvinout, je ve srovnání s tímto kultovním letounem mnohem vyšší.

1. červenec 2018 18:03:38

Firma Boeing před několika dny na konferenci American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA) odhalila design konceptu nadzvukového letounu, který by mohl dosáhnout takřka všech světových destinací pod 3 hodiny. Design je založen na stávajícím výzkumu inženýrů Boeingu, kteří však přepravu cestujících vidí pouze jako jedno z mnoha potenciálních využití nadzvukové technologie, na které pracují. Ta dle jejich slov umožní vyvinout rychlost Mach 5 (6174 km/h), což je mnohem více než u slavného letounu Concorde, který létal pouze rychlostí Mach 2 (ekvivalentem rychlosti zvuku je Mach 1).


Letoun Concorde, Zdroj: Wikimedia Commons

S kultovním Concordem však sdílí charakteristické delta křídlo ve tvaru trojúhelníku. “Nadzvuková technologie má potenciál propojit svět rychleji než kdy dříve. Boeing staví na šesti dekádách projektování, vývoje a testování experimentálních nadzvukových letounů, což z nás činí tu správnou firmu, která by měla vést snahy uvést tuto technologii v budoucnu na trh,” řekl zaměstnanec Boeingu Kevin Bowcutt, vedoucí výzkumník v oboru hypersoniky. Boeing však podotýká, že v současné době nemá v plánu postavit nadzvukový letoun, ale zaměří se především na vývoj samotné nadzvukové technologie.

Zdroj: Dezeen