Zdroj: Biolife4D

Budoucnost dorazila. Vědci vytvořili funkční srdeční tkáň pomocí 3D tisku

Nejvyšší ambicí technologie 3D biotisku je produkovat plně funkční orgány, které budou moci nahradit selhávající biologické orgány pacientů s potřebou transplantace. Od splnění tohoto cíle jsme ještě nějaký ten rok vzdálení, avšak blížíme se mílovými kroky.

30. červen 2018 17:49:21

Biotechnologický start-up z amerického Chicaga s názvem Biolife4D tento týden oznámil, že se mu pomocí 3D biotisku povedlo vytvořit lidskou srdeční tkáň. Krátce poté, co firma otevřela nové výzkumné středisko v Houstonu, vyvinula tzv. srdeční záplatu, která obsahuje různé typy buněk, ze kterých se skládá lidské srdce. Právě tímto aspektem se Biolife4D liší od ostatních firem či ústavů, které se o podobný počin snaží. Její tkáň totiž jako první obsahuje úplně všechny z těchto typů buněk.


Zdroj: Biolife4D

“Srdeční záplata, kterou jsme vyvinuli, ukazuje dva zásadní pokroky. Prvním z nich je naše schopnost vzít pacientovy vlastní krevní buňky, přeprogramovat je zpět na kmenové buňky, poté je znovu přeprogramovat na jiné typy buněk, které potřebujeme k 3D biotisku našeho lidského srdce vhodného k transplantaci, a poté z nich úspěšně vytisknout živou srdeční tkáň. Zadruhé se jedná o první případ, kdy srdeční záplata vyrobená 3D biotiskem obsahuje všechny typy buněk, ze kterých se skládá srdce…,” řekl v rozhovoru pro Digital Trends Steven Morris, ředitel Biolife4D.

Firma v současné nadále pracuje na vývojii tkáně a již za 6 měsíců chce zahájit předklinické testování.

Zdroj: Digital Trends