Zdroj: Guardbot

Tento kulatý robot se díky unikátnímu mechanismu může pohybovat všemi terény

Při prvním pohledu na tuto robotickou kouli se může zdát, že jde o pěknou hračku. Nenechte se však zmýlit. Díky svému neobvyklému designu může nalézt využití v celé řadě oborů.

28. červen 2018 18:44:52

Monitorovací robot s názvem Guardbot dokáže manévrovat na jakémkoli terénu, a problém mu dokonce nedělá ani plavání. To vše mu umožňuje jedinečný pohonný mechanismus patentovaný jeho tvůrci, který využívá motorové kyvadlo, a pohání tak robota přenášením těžiště. Guardbot se tak může jednoduše pohybovat vpřed i vzad a otáčet se kolem celé své osy. Je vybaven dvěma kamerami, mikrofony a technologií GPS.


Zdroj: Guardbot

Ovládat ho lze dálkově, nebo pomocí satelitů. K dispozici je rovněž několik velikostních provedení od 13 centimetrů až po model o průměru 2 metry. Kyvadlový pohonný systém je napájen baterií, která zajišťuje až 25 hodin nepřetržitého provozu. Ve stacionární poloze však samotná baterie vydrží až 45 hodin. Na souši dokáže vyvinout rychlost až 15 km/h, ve vodě je zhruba 5 km/h. Ačkoli na něm jeho tvůrci stále pracují, již nyní je jisté, že využití najde v široké škále oborů od vojenství a letectví až po průzkumné účely či zábavu.

Zdroj: Robotics Business Review, designboom