Zdroj: YouTube / ESA/NASA/Roscosmos

Podívejte se, jak to vypadá uvnitř kabiny Sojuzu, když vynáší astronauty do vesmíru

Pokud jste si někdy stěžovali na nepohodlná sedadla při cestování autobusem, zřejmě jste nikdy neletěli kosmickou lodí na oběžnou dráhu.

28. červen 2018 13:16:19

Evropská kosmická agentura (ESA) v pondělí zveřejnila video, které zachycuje dění uvnitř kosmické lodi mise Sojuz MS-09, která 6. června odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Kamery umístěné uvnitř kabiny zachycují posádku lodi, kterou tvoří astronautka NASA Serena Aunónová, ruský kosmonaut Sergej Prokopjev a astronaut ESA Alexander Gerst. Cílovou destinací mise je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). Kromě záběrů z vnitřních kamer video obsahuje také vůbec první snímky z vnějších kamer připevněných k plášti 50 metrů vysoké rakety.

“Intenzivní start trvá méně než 10 minut, během kterých raketa Sojuz vzlétne do výšky 210 km. Každou sekundu po dobu devíti minut loď zrychlí v průměru o 50 km/h, než pomocné motory spálí své palivo a jsou odpojeny,” uvádí ESA v popisu videa. Objemná zavazadla nad hlavami astronautů jsou plná zásob pro ISS, přičemž ESA dodává, že “je třeba využít každý kousek prostoru”. A pokud vás zarazily plyšové hračky visící kolem jejich hlav, vysvětlení je jednoduché. Jednak jde o talismany pro štěstí, a jednak astronautům umožní jednoduše poznat, že se již dostali na oběžnou dráhu, protože se kolem nich začnou vznášet.

A nyní si již můžete vychutnat slíbené video:

Zdroj: Digital Trends, ESA