Zdroj: IKEA

IKEA spojila síly s NASA a představuje novou "vesmírnou" kolekci zaměřenou na život v malém prostoru

Nejnovější kolekce švédské nábytkářské firmy IKEA nachází inspiraci v životě ve vesmíru. Jejímu vzniku předcházel výzkum provedený ve spolupráci se základnou NASA Mars Desert Research Station, která simuluje prostředí Rudé planety.

26. červen 2018 19:22:24

Kolekce s názvem RUMTID se skládá ze čtyř produktových řad, které ztvárňují čtyři různé koncepty: čas, prostor, vodu a vzduch. Tento nový počin byl poprvé představen na konferenci Democratic Design Days, kterou IKEA pořádala 7. a 8. června. Kromě produktů jako čistič vzduchu, kapslovité terárium nebo modulární nábytkový systém tvořený z bloků kolekce obsahuje také lehký materiál vyrobený z dřevěné dýhy, který tvoří duté trubky. Z těch lze pomocí spojů sestavit jakékoli řešení dle potřeb uživatele.

“Chceme se učit z extrémních scénářů a spojit je zpět se Zemí, a to především se zaměřením na urbanizaci a život v malém prostoru,” říká Siri Skillgateová, jedna pěti designérů, kteří se na projektu podílí. Sama strávila nějaký čas v tokijských kapslových hotelech, aby bydlení ve stísněném prostoru okusila na vlastní kůži. “Lidé v Tokiu v sobě mají přemýšlení o bydlení v malém prostoru doslova zabudované, což umožňuje jeho modularitu a mobilitu. Všechna ta zajímavá řešení v jejich domovech a kapslových hotelech nás ohromně inspirovala, obzvláště pokud jde o úložný prostor,” dodává Skillgateová.

Tato vesmírná kolekce bude společně s několika dalšími uvedena do prodeje během následujících let, přičemž první produkty by se v regálech měly objevovat v roce 2020.

Zdroj: IKEA, designboom