Zdroj: University of Michigan

Nejmenší počítač na světě vypadá vedle zrnka rýže jako malé smítko

Tým vědců z Michiganské univerzity sestrojil výpočetní zařízení, které svými rozměry překonává nedávno představený “nejmenší počítač na světě” od IBM.

24. červen 2018 19:15:04

Michiganská univerzita minulý týden oznámila, že její výzkumníci vyrobili počítač o rozměrech 0,3 × 0,3 mm. Pro lepší představu ho položili vedle zrnka rýže, které vedle něj vypadá jako obr. Tento počin vyvolal srovnání s produktem technologického giganta IBM, který před několika měsíci představil počítač, který označil jako nejmenší na světě. “Náš je zhruba 10krát menší, takže se vejde do menších prostorů,” uvedl David Blaauw, profesor a jeden z vedoucích autorů projektu. Pro dosažení ještě menší velikosti musel tým z Michiganské univerzity hledat zcela nové přístupy. Zároveň však tvrdí, že velikost není jediným důležitým aspektem.


Miniaturní počítač od IBM; zdroj: IBM

“V podstatě jsme museli přijít s novými přístupy ke konstrukci obvodů, které by měly stejně nízkou spotřebu energie a zároveň také tolerovaly světlo,” vysvětluje Blaauw. Tyto pokroky ve vývoji drobné výpočetní techniky otevírají dveře také vědcům z dalších oborů. Tato miniaturní zařízení skýtají nesčetné možnosti využití od snímání tlaku uvnitř oka přes výzkum rakoviny až po monitorování stavu oleje v nádrži. Nicméně ačkoli je toto zařízení označováno jako “počítač”, jeho funkce jsou omezené a liší se v závislosti na jeho účelu. “Nejsme si jisti, zda bychom je měli nazývat počítači. Je to spíše věc názoru, zda mají minimální požadovanou funkcionalitu,” dodal Blaauw.

Zdroj: CNET