Zdroj: Larry Canner/JHU

Nová elektronická kůže umožňuje lidem cítit bolest v protézách

Bionické protézy během posledních let zaznamenaly přímo raketový posun ve vývoji, a to především díky různým technologickým průlomům. Drtivá většina z nich však dosud svým nositelům neumožňovala cítit bolest.

23. červen 2018 14:09:24

Ačkoli se může zdát trochu zvláštní, že by lidé chtěli, aby jejich protetické končetiny přenášely signály bolesti, výzkumníci z americké Univerzity Johnse Hopkinse, kteří na takovém zařízení pracují, tvrdí, že jde o nesmírně přínosnou vlastnost. Učiní totiž protézy mnohem realističtější a také je ochrání před poškozením. Tato elektronická kůže zvaná e-dermis funguje tak, že mění údaje o tlaku na signály, které stimulují periferní nervy nositele.


Zdroj: Larry Canner/JHU

“Vytvořili jsme e-dermis, novou elektronickou kůži, která pokrývá konečky prstů protézy. Tato kůže je schopná rozpoznat, zda je něco bolestivé či nikoli. Když přijde do styku s něčím bolestivým, protéza i její nositel tento pocit vnímají a ruka se daného předmětu následně pustí. To je úžasné, protože poprvé může protéza cítit nejen dotek, ale také bolestivost. Účelem e-dermis je, aby napodobovala funkce kůže, a k tomu jí slouží řada umělých receptorů, které přenáší pocity jemného doteku či bolesti,” řekl v rozhovoru pro Digital Trends Luke Osborn, student biomedicínského inženýrství, který se na projektu podílel.

Zdroj: Digital Trends