Zdroj: SolarStratos

SolarStratos: Historicky první solární letoun, který vynese člověka "na hranu vesmíru"

Kromě toho, že půjde o první dvoumístný solární letoun v historii, také jako první vynese člověka za hranici stratosféry do výšky zhruba 25 kilometrů.

22. červen 2018 09:40:56

Svými dlouhými křídly a kompaktní konstrukcí připomíná spíše kluzák, skrývá se v něm však mnohem více. Je totiž navržený tak, aby dokázal vylétnout do nebývalé výšky, a posunul tak hranice lidských možností zase o něco dále. Mise SolarStratos bude celkem trvat zhruba pět hodin, přičemž dvě hodiny zabere stoupání do vesmíru a tři hodiny poté klesání. Hvězdný výhled si pilot bude moci užít jen po dobu 15 minut. V dvoumístném kokpitu letounu z hmotnostních důvodů nebude panovat normální tlak, a piloti tak budou muset letět ve skafandrech, se kterými se však pojí další světové prvenství, protože budou rovněž fungovat pomocí solární energie.


Zdroj: SolarStratos

Letoun je vybaven elektrickým motorem a solárními panely, které pokrývají jeho křídla o rozpětí 24 metrů. Celková hmotnost pak činí pouhých 450 kilogramů. Jeho baterie o kapacitě 20 kWh obsahuje ultratenké solární články od americké firmy SunPower. Tým švýcarských konstruktérů a letců, kteří za projektem stojí, v současné době letoun testuje a podle plánů by mise SolarStratos měla být splněna během následujících dvou let.

Zdroj: designboom