Zdroj: Seán Doran/Flickr

Sonda Curiosity si v písečné bouři na Marsu fotí "selfie", jako by se nechumelilo

Zkoušeli jste se někdy fotit během silné větrné bouře? Vaše výsledky zcela jistě nebyly tak působivé jako snímky sondy Curiosity, která brázdí nehostinnou krajinu Rudé planety a pořizuje dechberoucí záběry.

18. červen 2018 18:48:55

Sonda Curiosity nedávno pořídila snímek sebe sama uprostřed marťanské písečné bouře, který upravil a následně zveřejnil nadšenec Seán Doran. Podobně jako většina ostatních fotografií pořízených touto sondou vypadá neskutečně reálně, ale zároveň jako z jiného světa. Sonda si ale tuto selfie nefotila jen tak. Monitorovala totiž danou bouři, která v jeden moment pokrývala území o velikosti Ruska a Spojených států dohromady. Pokud byste však na fotografii marně hledali selfie tyč a dumali nad tím, jak mohla vůbec vzniknout, tato animace vám to pomůže pochopit.

Learn how Curiosity takes #selfies with no arm in the shot. Watch the full video about Curiosity's cameras here: youtu.be/b2rwWECbEHg #curiosity #selfie #camera #science #rover #mars #NASA #JPL

Příspěvek sdílený NASA Jet Propulsion Laboratory (@nasajpl),

V zásadě se jedná o složený snímek z několika souborů dat. Ne všechny sondy však písečné bouře zvládají se stejnou grácií jako Curiosity, která je vybavena radioizotopovým termoelektrickým generátorem, jenž jí umožňuje zachovávat si elektrickou energii. Opportunity, druhá sonda brázdící povrch Marsu, silný nápor bouře bohužel nezvládla a pracovníci NASA s ní ztratili veškerý kontakt. Stále však douají, že se jí podaří přežít.

Zdroj: CNET