Zdroj: Matt Alexander / PA Wire / AP

Iron Manem v reálu? Britský start-up vyvinul létající exoskeleton

Létající oblek s názvem, který odkazuje k antickému vynálezci Daidalovi, započíná novou éru aviatiky. Doufejme však, že ho nepotká stejný osud jako jeho syna Ikara.

17. červen 2018 11:04:03

Britský podnikatel a vynálezce Richard Browning minulý rok založil technologický start-up s názvem Gravity, který následně vyvinul exoskeleton s názvem Daedalus. Tento létající oblek je vybaven šesti petrolejovými tryskovými motory, které jsou umístěny na rukou a zádech. V listopadu roku 2017 se Browning rovněž zapsal do Guinessovy knihy rekordů, když vyvinul “nejvyšší rychlost v tělem ovládaném a tryskově poháněném obleku”. Dle jeho slov by však oblek měl v budoucnu dosahovat mnohem vyšších rychlostí, a to kolem 160 km/h. Dalším krokem ve vývoji je rovněž přidání křídel, která zajistí efektivnější a úspornější chod systému, a tím pádem také delší dolet.

Pokud byste chtěli svůj vlastní oblek Daedalus na míru, museli byste zaplatit přibližně 5 milionů Kč. Browning rovněž podotýká, že jeho uživatelé by měli být v dobré fyzické kondici, aby zvládli vzdušné manévry. Dodává, že sám váží pouhých 70 kilogramů, díky čemuž se mu létá poměrně snadno. Firma Gravity tímto počinem zahájila novou éru lidského létání. Přestože nyní může oblek působit poněkud těžkopádně, vzpomeňte si na první počítače. Představit si budoucnost této technologie není vůbec obtížné.

Zde se můžete podívat na jeden z nejnovějších ukázkových letů, který se uskutečnil v dubnu před zraky studentů Leeds City College:

Zdroj: CNET, Futurism