Zdroj: PLP Architecture

Britské studio představilo inovativní koncept výtahu, který "osvobodí" design mrakodrapů

SkyPod je kombinací výtahu a horské dráhy, která z jízdy výtahem učiní úžasný zážitek, a zároveň umožní mnohem svobodnější návrhy mrakodrapů. Velmi podstatné však je, že je založen na již existující technologii.

15. červen 2018 11:16:32

Ve světě technologií a designu se v současné době často mluví o tom, jak se v budoucnu budeme dostávat z bodu A do bodu B. Mezi nejžhavější témata patří například autonomní automobily či hyperloop. O čem se však zas tolik nemluví, je vertikální infrastruktura a doprava. Lidé z londýnského architektonického studia PLP Architecture se však touto otázkou rozhodli zabývat. Jejich cílem bylo zaměřit se na technologii mrakodrapů a nalézt prostory pro její vylepšení a zefektivnění. Výsledkem jejich práce je nový koncept přepravy uvnitř mrakodrapu s názvem SkyPod, který by však mohl nalézt uplatnění také v horizontální dopravě.

Jednotlivé kabiny tohoto přepravního systému se pohybují po pevně dané dráze, kterou si architekt či zadavatel může plně přizůsobit svým potřebám. Celý koncept lze trochu zjednodušeně popsat jako něco mezi výtahem a horskou dráhou. Velmi podstatnou skutečností však je, že se nejedná o žádné sci-fi. Inovativní pohonná platforma, na které je SkyPod založen, využívá technologii maglev (magnetická levitace), která se již dnes v některých státech využívá. Studio věří, že tento systém osvobodí design mrakodrapů, který je svazován robustností klasických výtahů, jejichž konstrukce se během posledních 150 let změnila jen nepatrně.

Zde se můžete podívat, jak si firma PLP fungování SkyPodu představuje:

Zdroj: designboom