Zdroj: Digital Trends

Vědci poprvé zmapovali celý genom rakoviny varlat

Jedná se o nejčastější druh rakoviny diagnostikované mladým mužům a tento výzkum pomůže lékařům určit správný druh léčby.

15. červen 2018 09:03:24

Vědci z kliniky léčby nádorových onemocnění Lineberger Comprehensive Cancer Center, která je součástí Severokarolínské univerzity v Chapel Hill, ve spolupráci s dalšími institucemi úspěšně zmapovali genom rakoviny varlat, což je nejčastější forma rakoviny diagnostikovaná u mužů ve věku od 15 do 44 let. Výsledky jejich výzkumu lékařům v budoucnu umožní lépe určit správné metody léčby a pacientům zase poskytnou informace o biomarkerech, pomocí kterých mohou sledovat, zda se u nich rakovina neobjevila znovu.


Katherine Hoadleyová, PhD. Zdroj: UNC Lineberger

“Rakoviny zárodečných buněk varlat jsou vysoce léčitelné. Avšak často jsou léčeny až příliš rozsáhle nebo řešeny agresivními operacemi. Nám se podařilo identifikovat řetězce miRNA, které jsou specifické pro jednotlivé histologické typy nádorů. To představuje potenciální cestu pro další výzkum s účelem vyvinout minimálně invazivní sérové markery, pomocí kterých lze zhodnotit, zda se nádor vrátil,” uvedla pro server Digital Trends vedoucí výzkumu Katherine Hoadleyová ze Severokarolínské univerzity.

Tento výzkum představuje další kousek skládačky, jejíž složení bude znamenat vyléčení rakoviny jednou pro vždy. Od toho jsme však zatím stále daleko, nicméně zmapování genomů stávajících druhů rakoviny vědcům poskytne mnohem více informací o tom, s čím že to vlastně bojují.

Zdroj: Digital Trends