Zdroj: Aira

Aira: technologie, pomocí které mohou zdraví lidé "propůjčit" své oči slepým

Americký startup Aira přišel s technologií, která zrakově postiženým lidem pomocí “virtuálního” asistenta umožňuje samostatně vykonávat činnosti, ke kterým by jinak potřebovali asistenci.

11. červen 2018 18:55:45

Firma Aira vyvinula službu, která nevidomého uživatele s chytrými brýlemi vybavenými kamerou se 120stupňovým úhlem záběru spojí s certifikovaným lidským asistentem, který má k dispozici živý záznam jeho situace a může mu do sluchátek poskytnout popis jeho okolí či instrukce pro směr chůze. Ve skutečnosti tedy nejde jen o technologii, ale také o vysokou soustředěnost asistenta. Nic to však nemění na tom, že zrakově postižení lidé se mohou tímto způsobem stát mnohem samostatnější, než byli doposud zvyklí.

Až donedávna firma k provozování své služby využívala dostupnou technologii jiných značek, avšak zrhuba před dvěma měsíci přišla s vlastními chytrými brýlemi s názvem Horizon, které lze ovládat pomocí speciálně upraveného telefonu Samsung. Podobně jako ostatní služby nabízí i Aira více cenových variant. Nejnižší tarif stojí 89 dolarů (1800 Kč) měsíčně a zahrnuje chytré brýle a 100 minut komunikace s asistentem. Pro časově náročnější uživatele jsou zde pak další dva dražší tarify.

A na to, jak služba funguje v praxi, se můžete podívat zde:

Zdroj: BBC, TechCrunch, KnowTechie