Skatepark v historickém centru Lucemburku je rájem nejen pro skateboardisty

Většinu lidí do Lucemburska nejspíš přilákají historické památky či nízké daně. Jeho hlavní město je však již více než dva roky také baštou těch, kteří milují U-rampy.

9. červen 2018 18:29:41

Luxembourg City Skatepark navržený francouzskou firmou Constructo stojí hned vedle opevnění, které kolem celého města nechal vybudovat uznávaný stavitel pevností Sébastien Le Prestre markýz de Vauban. Právě geometrie této pevnosti sloužila jako inspirace při tvorbě skateparku, který se ji snaží uchopit v novém, moderním pojetí. Park se rozprostírá na ploše 2750 čtverečních metrů a najdete v něm širokou škálu různých překážek a ramp.

V prvotní fázi navrhování firma do procesu zapojila také členy skateboardingové komunity, aby park co nejvíce odpovídal jejich potřebám a představám. Nejen skateboardisté si zde však najdou své. Jedná se totiž o víceúčelové zařízení, které využijí také bruslaři či jezdci BMX, a to od začátečníků až po profesionály. Jednotlivé betonové plochy jsou laděné do odstínů šedé a hnědé, díky čemuž ladí s přiléhající zdí tvrze.

Můžeme si jen domýšlet, jak by se na podobnou iniciativu tvářili zastupitelé v Praze. Každopádně někteří lidé tvrdí, že lucemburský park je jedním z nejhezčích v Evropě, ne-li na světě. Jedním z nich je například tento skateboardista, který svou tamní jízdu nahrál na YouTube:

Zdroj: designboom