Zdroj: Carbon Engineering

Průlom v boji proti změně klimatu? Tato technologie dokáže zachytávat oxid uhličitý přímo z atmosféry

Firma Carbon Engineering vymyslela finančně dostupný a škálovatelný způsob zachycování oxidu uhličitého z atmosféry, díky kterému bychom se mohli postupně začít zbavovat závislosti na fosilních palivech.

8. červen 2018 12:24:22

Fosilní paliva stále pohánějí naprostou většinu našich aut, továren i celých měst, a lidstvo je tak na ně takřka odkázáno. Tato závislost s sebou však
přináší četné negativní aspekty především v oblasti přírodního prostředí. A jedním z nich je skutečnost, že do atmosféry neustále vypouštíme velká množství oxidu uhličitého. Výzkumníci z kanadské společnosti Carbon Engineering si ale položili otázku: “Co kdybychom dokázali oxid uhličitý zachytit přímo z atmosféry a přeměnit ho v palivo?”


Zdroj: Carbon Engineering

“Účelem zachycování oxidu uhličitého ze vzduchu je, že následně můžete produkovat nízkouhlíková paliva z obnovitelných zdrojů,” říká zakladatel firmy David Keith. Tento výzkum představuje důležitý průlom, který ukazuje, že tato technologie může být ekonomicky udržitelná a poskytuje alternativní způsob výroby nízkouhlíkových paliv. Solární a větrná energie jsou sice stále dostupnější, avšak dle slov Keitha nám “neumožňují pohánět letadla a kamiony”.

A právě díky kombinaci stávajících obnovitelných zdrojů energie s technologií přímého zachycování oxidu uhličitého dokáže firma produkovat palivo, které je uhlíkově neutrální a zároveň finančně dostupné. “Můžete tak vyrobit benzínové nebo naftové palivo, ale s tím, že samozřejmě nepochází ze země, takže množství uhlíku, které při spalování vypustí, je stejné jako při jeho výrobě, a tím pádem je uhlíkově neutrální,” vysvětluje Keith.

Pro podrobnější informace o fungování této technologie můžete zhlédnout následující video:

Zdroj: CNET