Zdroj: designboom/Augmented Nature

Nová robotická sledovací zařízení pomáhají ohroženým druhům zvířat vyhýbat se lidským hrozbám

Skupina postgraduálních studentů strojního inženýrství z Královské univerzity v Londýně a Royal College of Art vyvinula řadu robotických zařízení, která dokáží zvýšit schopnost zvířat přežít v podmínkách, které je ohrožují na životě.

7. červen 2018 18:30:02

Čtyři studenti na vývoji nové generace sledovacích zařízení úzce spolupracovali s vědci. Hlavním účelem jejich zařízení je poskytnout výzkumníkům více informací o chování různých živočišných druhů a lidských zásazích do ekosystémů. Celý projekt nese název Augmented Nature a nabízí alternativu ke stávajícím metodám ochrany přírody, která je zaměřena především na zvířata, protože jim umožňuje vracet se do svých přirozených prostředí, nebo je dokonce změnit. Zařízení však kromě pasivního monitorování chování a prostředí dokáží zvíře rovněž aktivně informovat o případných lidských hrozbách v jejich blízkosti.

via GIPHY

První zařízení je navrženo pro keporkaky, kterým pomocí vydávání zvuku pomáhá vyhnout se námořním trasám. Proplouvající lodě pro ně totiž představují vážné nebezpečí z důvodu velkého hluku motoru a rizika srážky. Druhý přístroj je pak určen pro pekari páskované, což je sudokopytník podobný praseti, který žije v Amazonii. V tomto případě zařízení nevydává zvuk, ale vibrace, které zvířeti pomáhají držet se dále od pytláků. “Vybrali jsme si tato dvě zvířata, protože jsou strůjci ekosystémů. Podobně jako lidé si utváří své vlastní životní prostředí, avšak nejen k svému užitku, protože tím přináší jídlo a úkryt také ostatním druhům,” říká Mick Geerits, jeden z autorů projektu.

Pro doplňující informace (nebo pěkné záběry keporkaků) můžete zhlédnout také následující video:

Zdroj: designboom