Zdroj: Kitty Hawk

První opravdové "létající auto" má za sebou testovací let

Existuje něco, co naše představy o budoucnosti definuje lépe než létající auta? Nejspíš ne. A nyní se zdá, že jsme se ke vzdušné dopravě zase o krůček přiblížili.

7. červen 2018 10:32:23

Nyní je zde naděje, že se již nebudeme muset spokojit jen s ambiciózními návrhy a koncepty, jakým je například létající taxi od Uberu. Projekt létajícího auta s názvem Kitty Hawk, za kterým stojí americký podnikatel Larry Page, má již totiž za sebou první testovací let. Ale nebyl to jen tak ledajaký test. Do kokpitu totiž usedla reportérka CNN Rachel Craneová, která neměla absolutně žádné pilotní zkušenosti. Proto se také nedá mluvit o nějakém dechberoucím výkonu. V rámci zachování bezpečnosti pilotovala asi 5 minut ve výšce 3 metrů nad vodní plochou.

Cílem testu bylo dokázat, že naučit se pilotovat toto vzdušné vozidlo je snadné. Uvnitř totiž najdete minimalistické ovládání, které se skládá pouze ze dvou joysticků. Ty se Craneová naučila používat během krátkého zaškolení, které trvalo méně než hodinu. Ačkoli tento test ukázal, že na budoucnost bez dopravou ucpaných ulic ještě zcela připraveni nejsme, poskytuje nám zároveň naději, že budoucí piloti nebudou potřebovat sáhodlouhý výcvik a řízení létajících aut bude minimálně stejně jednoduché jako u dnešních vozů.

Kitty Hawk je však pouze rekreační vozidlo, a nelze tedy očekávat, že by mělo nahradit rodinný sedan. A co se týče letecké dopravy ve městech, je zde stále řada nevyřešených legislativních a infrastrukturních záležitostí jako bezpečnostní normy či systémy pro řízení vzdušné dopravy. Nicméně sledovat nezkušenou reportérku, jak se s pilotskou výzvou vypořádá, je na každý pád pěkná podívaná:

Zdroj: Futurism