Zdroj: The Plastic Tide

Muž z Británie bojuje proti plastovému znečištění oceánů pomocí flotily dronů a umělé inteligence

Ten plastový kelímek, co máte na stole, vypadá celkem neškodně, ale přidejte k němu zbytek plastů, které lidstvo vyprodukuje, a je z toho 5 až 13 milionů tun plastového odpadu v oceánech ročně.

6. červen 2018 07:50:09

Peter Kohler, zakladatel britského projektu Plastic Tide, se o rozsahu a vážnosti tohoto problému na vlastní oči přesvědčil zhruba před 10 lety, a jeho život se tehdy zcela změnil. Začal hledat možná řešení, která mu přinesla odpovědi, ale ne nutně takové, jaké by chtěl. Zjistil totiž, že kromě toho, že máme obrovský problém s plastovým odpadem, nevíme, odkud ve skutečnosti pochází, a tak jeho původce nelze hnát k zodpovědnosti. Nakonec ale vymyslel způsob, jak tento problém vyřešit. “Plastic Tide využívá technologii, strojové učení a občanskou vědu k vytvoření škálovatelného lokálního a globálního monitorovacího systému,” říká.


Zdroj: Christopher Pledger

To v zásadě znamená, že pomocí dronů s kamerami pořídí tisíce vzdušných snímků, které následně poslouží k “vycvičení” algoritmu umělé inteligence, aby se naučil rozpoznávat plastový odpad například od mořských živočichů. “V krátkodobém měřítku to může pomoci čistícím akcím tak, že odhalí nejvíce zasažené oblasti,” vysvětluje Kohler. S postupem času se má ale systém vyvinout do dalšího stupně, kdy bude schopný zaznamenávat rozšíření plastů téměř v reálném čase. To umožní přímo identifikovat země a firmy, které mají na znečištění největší podíl.

A do tohoto projektu se můžete zapojit dokonce i vy nebo kdokoli jiný na světě! Jak už bylo řečeno, algoritmus pro rozpoznání plastů na snímcích je nutné nejprve zdokonalit, a právě k tomu můžete přispět. Na této stránce totiž spolu s tisíci dobrovolníků z celého světa můžete označovat, které snímky obsahují plastový odpad, čímž algoritmu pomůžete dostat se dříve na zmíněnou další úroveň.

Zdroj: Digital Trends