Zdroj: CMU

Průlom ve vývoji humanoidních robotů? Nový kompozitní materiál se dokáže sám "vyléčit"

Vědci z americké Carnegieho–Mellonových univerzity vyvinuli elektricky vodivý materiál, který se dokáže sám opravit.

5. červen 2018 16:48:22

Tento ohebný a pružný materiál, který v současnosti ještě nemá žádné jméno, v sobě snoubí vlastnosti kovů a plastů a dokáže vytvářet elektrické obvody, které zůstanou funkční i poté, co utrpí fyzické poškození. Jedná se o kompozit tvořený kapalnými kapičkami kovu, které jsou obklopené elastickým polymerem. Vždy, když dojde k poškození, vytvoří tyto kapičky nová spojení se svými “sousedy”, a elektrické signály tak přesměrují. To znamená, že elektrický obvod z tohoto materiálu zůstane funkční, i když dojde k jeho poškození, či dokonce odstranění jeho určitě součásti.


Zdroj: CMU

“Tento materiál by mohl přinést velmi důležité možnosti využití v oblastech jako nositelná elektronika, kde potřebujete obvody, které můžete zakomponovat do textilií nebo umístit na kůži. Když se říznete nebo zhmoždíte, vaše kůže se dokáže sama napravit. A náš materiál má tuto schopnost také,” říká Carmel Majidi, docent strojního inženýrství Carnegieho–Mellonových univerzity. “Většinou, když přeříznete, propíchnete či zlomíte drát, ihned ztratíte elektrickou funkčnost. Náš materiál si ji naproti tomu dokáže zachovat i v případě zásadního poškození,” dodává.

Budoucnost tohoto materiálu se ale ani zdaleka neomezuje pouze na nositelnou elektroniku. Dokonce bude dost možná zachraňovat životy. Mohli by z něj být totiž vyrobeni pohotovostní roboti, kteří budou moci zachraňovat lidi při mimořádných událostech, jako jsou například autonehody.

Zdroj: Dezeen