Zdroj: Houben/Van Mierlo Architects

V Nizozemsku jako první na světě vzniknou betonové domy vyrobené 3D tiskárnou

Technologie 3D tisku začíná zásadně měnit celou řadu oborů lidské činnosti, a stavebnictví je zcela jistě jedním z nich.

3. červen 2018 18:29:43

Během následujících pěti let se nizozemské město Eindhoven dočká prvních 3D vytisknutých betonových domů. Jedná se o iniciativu Technologické univerzity v Eindhovenu (TU/e) s názvem Project Milestone, v rámci které v zelené krajině tamní městské čtvrti Meerhoven “vyrostou” obytné betonové bloky nepravidelných tvarů, ve kterých budou následně moci běžně bydlet lidé. První, jednopatrový dům by podle plánů měl stát již v roce 2019, poté se k němu začnou postupně přidávat také další, vícepatrové příbytky.

Město Eidhoven by se dalo označit za kolébku 3D tisku staveb. Skupina výzkumníků z TU/e pod vedením profesora Theo Saleta nedávno pomocí této technologie “vytiskla” také světově první most. 3D tisk z betonu má potenciál zásadně změnit celé stavebnictví. Nejenže dokáže vyprodukovat takřka jakýkoli tvar, ale rovněž umožňuje architektům navrhovat konstrukce do těch naprosto nejmenších detailů. Kromě těchto praktických výhod se také jedná o udržitelnější metodu stavění, protože vyžaduje nižší spotřebu betonu, a tím pádem také mnohem méně cementu, což snižuje emise oxidu uhličitého vzniklého jeho výrobou.

A zde se můžete podívat, co o tomto unikátním projektu říkají samotní autoři z TU/e:

Zdroj: TU/e; HypeBeast