Zdroj: Roman Muljar/Nobe

Elektromobil trochu jinak: Nobe 100 se vrací k ikonám vintage stylu

Estonský podnikatel Roman Muljar představil světu nový elektrický vůz, který se však žádnému ze stávajících elektromobilů ani trochu nepodobá.

2. červen 2018 13:50:45

Tříkolová auta jsou dnes již považována výhradně za výstřední kousek do sbírky bohatých sběratelů či nadšenců. Roman Muljar to však hodlá změnit. Jeho Nobe je tříkolový lehký elektromobil, jehož design je inspirován největšími vintage klasikami, jako jsou třeba francouzský Facel Vega, italská Isetta či německý Messerschmitt. Definují ho především pneumatiky s bílými bočnicemi, úzký kovový volant nebo třeba klasická stahovací okýnka. Uvnitř najdete místo pro dva cestující a palubní desku se dvěma hlavními ciferníky, kterými jsou tachometr a ukazatel stavu baterie.

Nemyslete si však, že se jedná jen o hezky vypadající hračku. Pod kapotou tohoto retro krasavce se skrývá plně elektrický motor s pohonem na všechna tři kola. Nejvyšší hodnotou na jeho tachometru je 100 km/h, což je podle výrobce rovněž jeho maximální rychlost, které však dokáže dosáhnout za pouhých 5,9 sekundy. Jedno nabití trvá zhruba 2 hodiny a dojezd by se pak měl pohybovat okolo 220 kilometrů.

Podle plánů by Nobe měl být uveden do prodeje v roce 2020, nicméně toto datum závisí také na vývoji fundraisingové kampaně, která vybízí investory k podpoře jeho výroby. Jeho prodejní cena má být necelých 700 000 Kč.

Zdroj: designboom, CNET, MyNobe