Zdroj: Institute of Industrial Science, The University of Tokyo

Nástup kyborgů? Vědci vytvořili robotický prst ovládaný živou tkání

Hranice mezi člověkem a strojem je čím dál tenčí.

1. červen 2018 17:56:12

Výzkumníci z Institutu průmyslových věd Tokijské univerzity vytvořili biohybridního robota, což je robotické zařízení se zakomponovanou živou tkání, který zůstal funkční déle než týden. Prvním krokem při tvorbě biohybridního robota byla výroba jeho konstrukce. Tu vědci vytiskli z pryskyřice ve 3D tiskárně. Konstrukce obsahovala jeden kloub, ke kterému přidaly úchyty, ke kterým mohla být připojena živá tkáň. Posledním krokem pak bylo zabudování elektrod, které tkáň stimulují a způsobují její kontrakce.


Zdroj: Institute of Industrial Science, The University of Tokyo

Robot tedy zatím dokáže pouze „ohýbat prst“, i to však stačí k tomu, aby dokázal zvedat různé menší předměty. Vědci přiznávají, že v současném stavu se o příliš účinný nástroj nejedná, v budoucnu by však mohl být mnohem užitečnější, a to především pro lékařské účely. „Pokud dokážeme zkombinovat více těchto svalů do jednoho zařízení, měli bychom být schopni reprodukovat komplexní souhru svalů, která umožňuje fungování rukou, paží a dalších částí těla,“ uvedl v tiskové zprávě hlavní autor studie Yuya Morimoto.

V budoucnu by tak tito biohybridní roboti mohli například nahradit zvířata v procesu testování léků nebo poskytnout nové vhledy do fungování lidského těla, což může vést k novým možnostem léčby určitých nemocí.

Zdroj: Futurism