Zdroj: Newcastle University

První 3D vytisknutá rohovka na světě se skládá z vodních řas a lidských kmenových buněk

Zhruba 15 milionů lidí na celé planetě trpí poškozeným zrakem, který lze vyléčit pouze operací, nicméně darovaných rohovek je všude na světě málo. To by se však nyní mohlo změnit.

1. červen 2018 12:25:06

Uměle vyrobené rohovky by se díky novému výzkumu Univerzity v Newcastlu během následujících let mohly stát mnohem dostupnějšími. Tamní vědci totiž zkombinovali kmenové buňky z rohovky zdravého dárce s molekulami kolagenu a vodních řas a vytvořili bio inkoust, ze kterého pomocí 3D tiskárny vyrobili umělou rohovku. Ačkoli cílem výzkumu bylo dosud především ověření konceptu, jedná se o základ pro budoucí technologie, které umožní nízkonákladovou a nenáročnou výrobu bionických očí.

“Zejména v méně rozvinutém světě panuje nedostatek darovaných rohovek. Nemají tam dobré oční banky jako v rozvinutých zemích. To znamená, že mnoho lidí k transplantaci rohovky nemá přístup. A v těchto rozvojových zemích je navíc vyšší výskyt popálenin a infekcí, které rohovku mohou těžce poškodit,” říká profesor Che Connon, vedoucí autor výzkumu.

Jak výroba umělé rohovky probíhá, můžete zhlédnout v následujícím videu:

Zdroj: Digital Trends