Zdroj: Tactical Robotics

Bezpilotní dron při průlomovém testu zachránil zraněného vojáka

Bezpilotní letoun s názvem Cormorant představuje rychlejší a bezpečnější alternativu vrtulníků a může přepravovat jak lidi, tak také náklad.

29. květen 2018 15:18:56

Čím dál více zemí napříč celým světem upírá svou pozornost na vývoj technologií dronů, a to především v souvislosti s armádním využitím. Tzv. VTOL drony (Vertical Take-Off and Landing) se totiž ukazují jako rychlejší a bezpečnější alternativa helikoptér a lze je využít jak přímo na bojišti, tak také pro přepravu důležitého nákladu. A tato technologie se nyní dočkala dalšího důležitého kroku vpřed. Izraelská firma Tactical Robotics provedla úspěšnou demonstraci evakuace bojiště pomocí svého bezpilotního VTOL letounu Cormorant.

Na záběrech lze vidět, jak Cormorant převeze zkušební figurínu do bezpečí poté, co ji do něj 5 mužů naloží. Díky vnitřním rotorům dokáže Cormorant přistát takřka kdekoli, kde se nachází vodorovný povrch alespoň o jeho rozměrech. Dolétne do vzdálenosti zhruba 32 kilometrů a dokáže vyvinout rychlost až 160 m/h. Firma dále uvádí, že díky speciálně navrženému vyrovnávacímu systému se Cormorant může pohybovat v silnějších větrech, než by zvládl lidský pilot vrtulníku, a unese více než 450 kg nákladu, nebo 2 zraněné lidi.

Na záběry z úspěšně provedeného testu se můžete podívat zde:

Zdroj: designboom