Zdroj: ESA

Na Mars bude vyslána miniaturní chemická laboratoř s úkolem hledat známky života

Laboratoř o velikosti krabice od bot bude součástí autonomního roveru, který se v rámci mise ExoMars vypraví na Rudou planetu v roce 2020.

28. květen 2018 13:57:03

Na Rudé planetě by měl v rámci mise ExoMars přistát částečně autonomní rover, jehož součástí bude miniaturní chemická laboratoř, která bude vyhledávat známky života. Laboratoř, která nese označení MOMA (Mars Organic Molecule Analyzer) je zhruba stejně velká jako krabice od bot a obsahuje hmotnostní spektrometr, který detekuje a analyzuje organické molekuly jako například aminokyseliny, které by mohly představovat první důkaz o existenci života na jiné planetě než Zemi.

Mise ExoMars je projektem Evropské kosmické agentury (ESA) a ruské kosmické agentury Roskosmos. “Je to velmi vzrušující věc, kterou dosud nikdo neprovedl. Máme (rover ExoMars – pozn. red.) obrovskou dvoumetrovou vrtačku, která se dokáže dostat pod povrch, kde si myslíme, že by život mohl být, kdyby stále přežíval. Na povrchu panují příliš nepřátelské podmínky a extrémní radiace. Nicméně dole pod několika vrstvami hornin, možná v prasklině, kde by mohly být zásoby vody, by se mohlo nacházet vhodné místo pro to, aby zde život přežíval,” řekla v rozhovoru pro Reuters konstruktérka Abbie Huttyová.

Minilaboratoř nedávno prošla předletovými testy a nyní je na cestě do italského Turína, kde bude během následujících dvou let integrována do roveru. Start mise ExoMars je naplánován na červenec 2020.

Zdroj: Digital Trends