Zdroj: designboom

To nejlepší ze světové architektury se opět setkává na Benátském bienále 2018

Tato nejen architektonická výstava, která má i české zastoupení, je veřejnosti otevřena od 26. května do 25. listopadu

26. květen 2018 19:46:16

Dnes, 26. května, se veřejnosti otevírá 16. mezinárodní bienále architektury v Benátkách, jedna z nejsledovanějších architektonických přehlídek světa. Tématem letošního bienále je Freespace, což dle slov kurátorek Yvonne Farrellové a Shelley McNamaraové mimo jiné představuje velkorysost ducha a smysl pro lidskost jakožto samotné jádro náplně architektury, nebo nabádání k novým pohledům na svět. Na bienále má 63 zúčastněných zemí svůj pavilon, kde svůj pohled na toto téma mohou zcela volně vyjádřit. Česká republika se o svůj pavilon dělí se Slovenskem, přičemž naší reprezentantkou je Kateřina Šedá se svým projektem Unes-co.

Farrellová s McNamaraovou dnes již také oznámily vítězné příspěvky. Zlatého lva za nejlepší národní pavilon si odneslo Švýcarsko za “přesvědčivou výstavu, která je zábavná, ale zároveň se zabývá zásadními otázkami škálování v domácím prostoru”. Další zajímavý počin je k vidění také v Nordickém pavilonu (Finsko, Norsko, Švédsko). Instalaci s názvem Another Generosity tvoří čtyři obří nafukovací “buňky” se senzory pro snímání teploty, vlhkosti a míry oxidu uhličitého ve vzduchu. Na základě atmosférických podmínek poté “dýchají”, a změny teploty dokonce vyjadřují barvami.

To je však jen několik ukázek. Lze říci, že něco zajímavého na vás čeká ve všech pavilonech, protože každý umělec dané téma pojal originálně a po svém. Výstava bude otevřena do 25. listopadu a cena vstupenek se pohybuje okolo 20 eur na osobu. Pokud tedy plánujete cestu do Benátek, Bienále určitě nevynechejte!

Zdroj: Dezeen; La Biennale Di Venezia; ArchDaily