Zdroj: Gent Onuzi

Z komunistického památníku v Albánii se stane technologické centrum pro mládež

Nizozemské architektonické studio MVRDV představilo plány nového technologického vzdělávacího centra v albánském hlavním městě Tirana, které vyroste v prostorách stávajícího komunistického monumentu.

21. květen 2018 17:05:37

Mezinárodní kulturní centrum Pjetër Arbnori, kterému se lidově přezdívá také Pyramida, bylo postaveno v roce 1988 jakožto muzeum zasvěcené Enveru Hodžovi, dlouholetému komunistickému vůdci Albánie. Od svého vzniku však stavba vystřídala celou řadu využití od dočasné základny NATO v době balkánských ozbrojených konfliktů, přes noční klub, až po místo pro konání akcí. A přestože se mluvilo o plánech přetvořit ji na národní divadlo, jsou tyto prostory o rozloze 11 800 čtverečních metrů již více než 10 let prázdné.

Nyní však přichází čerstvý vítr v podobě rotterdamské firmy MVRDV, která ve snaze “vrátit tuto budovu zpět veřejnosti” přemění Pyramidu na technologické vzdělávací centrum pro mladé lidi. “Pro mnoho Albánců je tato budova symbolem. Pro starší generaci se jedná o vzpomínku na kulturní události komunistické doby, mladší generace ji zase vidí jako místo pro oslavy nové éry,” uvedl spoluzakladatel studia MVRDV Winy Maas.

Klíčovým prvkem renovace bude proměna betonových nosníků budovy ve schodiště, která povedou na střešní terasu. Tvůrci návrhu si totiž všimli, že tamní mládež na opuštěnou stavbu vylézá a využívá její střechu jako místo pro setkávání. Práce na projektu by měly být dokončeny v roce 2019.

Zdroj: Dezeen