Zdroj: University in Oslo

Když spadne, znova se zvedne a jde dál: Robot, který se sám naučí chodit po jakémkoli povrchu

Výzkumníci z norské Univerzity v Oslu vyvinuli robota, který se revolučním způsobem dokáže sám učit a přizpůsobit se jakémukoli terénu.

19. květen 2018 16:34:05

Čtyřnohý robot s názvem DyRET se sám učí chodit po jakémkoli terénu, na kterém se zrovna nachází, a dokonce se dokáže poučit ze svých chyb. Poprvé byl představen již v roce 2015, avšak od té doby prošel četnými změnami. Jak ale uvádí magazín WIRED, tato poslední verze je z hlediska určování vhodné délky končetin a kroku na ledu, kamenech či jakémkoli dalším povrchu nejpokročilejší. S každým vratkým krokem, který DyRET učiní, se evoluční robotika blíží vytvoření skutečně univerzálního robota pro všechny povrchy.

Ne vždy se mu ale hned vše podaří. Když ho výzkumníci postaví na nový povrch, začne sebou nejistě šít. Všechny čtyři nohy, jejichž klouby se ohýbají dovnitř, se začnou roztahovat a zase zkracovat. Robot totiž zjišťuje, jaká délka končetin a kroku je pro pohyb v daném terénu nejvhodnější, a tak se občas také stane, že spadne. Jeho pohybové senzory však vyhodnotí, které nastavení zajistí nejvyšší stabilitu, a ty si DyRET následně zapamatuje.

Zde se můžete podívat na krátké video, které ukazuje, jak se DyRET vypořádává se zasněženou a zamrzlou cestou:

Zdroj: Futurism