Zdroj: George Lucian

Superjachta, nebo vesmírná loď? Nový koncept George Luciana je tak trochu obojí

Pokud vás při prvním pohledu na jachtu MY Roswell napadne “vesmírná loď”, autora jejího designu George Luciana tím rozhodně potěšíte.

17. květen 2018 12:32:44

Tento monacký designér superjachet se netajil tím, že inspirací pro tvorbu tohoto konceptu mu byly futuristické kosmické lodě. Dle svých slov si dal za cíl vytvořit “ikonickou a celosvětově rozpoznatelnou jachtu inspirovanou budoucností.” Ostatně také název jachty, MY Roswell, odkazuje na Roswellský incident, kdy bylo údajně spatřeno UFO. A přestože se stále jedná pouze o koncept, a nikoli skutečnou loď, která by již byla ve výrobě, neobsahuje žádné technologie budoucnosti. Veškeré obsažené konstrukční prvky a provozní technologie jsou využívány již u dnešních superjachet, které brázdí světové oceány.

Lucian dále chce, aby jachta na moři byla nenápadná, a to nejen svým designem, ale také tichostí. Co se designu týče, její trup je svým hranatým tvarem a reflexním materiálem uzpůsoben tomu, aby byla pro radary co nejobtížněji detekovatelná. Tichost poté zajišťují elektrické motory, které jachtu dokáží pohánět bez pomoci naftových, ačkoli i ty má loď pro potřeby delších plaveb k dispozici. A namísto hlučných generátorů elektřiny umístěných na palubě je velká část povrchu jachty pokryta solárními panely.

Jakmile se však jachta dostane do přístavu, o jakékoli nenápadnosti již nemůže být řeč. “Na rozdíl od její radarové stopy bude její přítomnost v přístavu vše, jen ne diskrétní,” poznamenal Lucian.

Zdroj: Digital Trends/George Lucian