První robotický hmyz poháněný laserovými paprsky

Robovčela? Vědci z washingtonské univerzity přišli na to, jak létajicí stroj o hmotnosti párátka napájet

16. květen 2018 19:20:08

Vývoj technologií rozhodně nezastavuje, ba naopak zrychluje. První prototyp robo-hmyzu, byla Robobee, která se potýkala ze zásadním problémem, kterým bylo napájení. Původní řešení v podobě napájecího drátku však nebylo vůbec efektivní a pro budoucí použití v praxi nepoužitelné. Vědci z washingtonské univerzity však nalezli způsob, jak svůj miniaturní robo-hmyz napájet pomocí laserových paprsků, což eliminuje potřebu samostatného napájení.

Jejich nový projekt s názvem Robofly má hmotnost párátka a používá malý palubní obvod, který přeměňuje energii neviditelného laseru vysílaného přímo na palubní fotovoltaickou buňku. Obvod zvyšuje výkon vyrobené elektřiny ze sedmi voltů na 240, což je dostatečné k ovládání jejích robotických křídel.

Vědci však přestřihli pomyslnou šňůru úplně a jejich robotický hmyz dokáže létat naprosto nezávisle. “Mikrokontroler funguje jako mozek reálné mouchy a dokáže instruovat robotický křídla ke správnému pohybu, když je ho potřeba,” řekl spoluautor projektu Vikram Iyer.