Zdroj: Hochschule für Künste Bremen

Zajímá vás, o co přicházíte, když mrkáte? Toto nové zařízení vám to ukáže

Mrknutí zpravidla trvá pouze 0,3 až 0,4 sekundy, ale to je stále dostatek času na to, aby vám mohla nějaká informace uniknout.

15. květen 2018 10:14:02

Němečtí výzkumníci z Brémské university umění se tento problém rozhodli vyřešit a navrhli zařízení, které balancuje na hranici mezi genialitou a bizarností. Nositelné zařízení s názvem Augenblick (česky “okamžik” či “mrknutí oka”) zaznamenává záběry toho, co člověk propásne, když na okamžik zavře své oči. Pomocí elektromyografického senzoru připojeného ke spánku přístroj měří svalovou aktivitu v okolí oka. Miniaturní elektrické změny, které se odehrávají pod kůží, poté převádí na rozpoznatelný signál, který následně spustí kameru.

Manasse Pinsuwan, jeden z autorů zařízení, vysvětluje, že nyní se jedná spíše o ověření konceptu než finální produkt.bq. “Myšlenkou Augenblicku je prozkoumat novou formu vizuálního zpracovávání. V dalších technických a konceptuálních využitích vidíme velký potenciál. Chceme dále zkoušet nové senzory a kamery, abychom současnou verzi vylepšili a rozšířili tento přístup nevědomého nahrávání o další potenciální spouštěče jako zívání, smích nebo tlukot srdce,” uvádí.

Pinsuwan podotkl, že než bude zařízení použitelné pro běžného zákazníka, čeká ho ještě dlouhá cesta, při které musí být vylepšena jeho velikost, snadnost použití a spolehlivost. Pak už bychom se ale konečně mohli podívat i na ty dlouhé dny, o které v důsledku mrkání za celý život přicházíme. V průměru mrkáme 18 hodin denně 5krát za minutu, tj. necelých 10 dní za rok.