NASA Mars Helicopter: První autonomní letoun na rudé planetě

Během roku 2020 pocestuje na Mars první autonomní helikoptéra svého druhu. Díky ní bychom měli být schopni planetu lépe prozkoumat

15. květen 2018 00:31:04

Další mise agentury NASA na rudé planetě má být zahájena v červenci 2020. Cílem této mise bude mimo jiné i dopravení autonomního vrtulníku Mars Helicopter, který bude na této planetě prvním svého druhu. V NASA na vývoji pracovali déle jak čtyři roky a povedlo se jim snížit hmotnost funkční helikoptéry na 1,6 kilogramu. Přesto však bude schopna dosáhnout 3000 otáček za minutu, to je asi 10x více, než je tomu u běžných helikoptér.

Létání stroje těžšího než vzduch nebylo dosud na jiné planetě vyzkoušeno, není tedy jasné, jak se bude Mars Helicopter na rudé planetě chovat. Jeho prvním úkolem bude vzlétnout do výšky tří metrů a tam se udržet po dobu 30 vteřin. Ačkoliv se to může zdát jako primitivní úkol, tak jeho uskutečnění není zdaleka tak jednoduché. Pokud však vše půjde podle plánu a helikoptéra bude schopna létat, tak budeme zase o krok blíže k prvnímu osídlení cizí planety.

zdroj: nasa