Zdroj: Buildt

Nový mrakodrap v centru New Yorku čistí vzduch podobně jako stromy

O newyosrské čtvrti SoHo se dobře ví, že jde o centrum nejnovějších světových trendů, a tento mrakodrap není žádnou výjimkou.

11. květen 2018 14:41:59

Budova s názvem 570 Broome, kterou navrhl turecký architekt Tahir Demircioglu z firmy Buildt, využívá kombinace dvou nově vzniklých technologií, pomocí kterých neustále čistí vzduch ve svém okolí. To je u budovy v centru New Yorku, který se potýká se smogovými problémy, zcela jistě atraktivním a vítaným prvkem. Fasáda mrakodrapu se skládá z 2000 čtverečních metrů panelů firmy Neolith, které jsou oblíbené pro svou pevnost a chemickou odolnost.

Tyto panely však samy o sobě vzduch nečistí. Aby tuto funkci získaly, musely být opatřeny speciálním nátěrem obsahujícím titanovou bělobu, jehož patent vlastní firma Pureti. Tento nátěr aktivně mění chemické složení okolního vzduchu, a zbavuje ho tak škodlivých látek. Zmíněných 2000 čtverečních metrů panelů mrakodrapu 570 Broome za rok vyčistí množství vzduchu odpovídající znečištění, které vyprodukuje 2000 automobilů.

A to je jen jeden mrakodrap. Co kdyby tento nátěr měla například každá druhá budova ve městě? Ekologický potenciál zde tedy určitě je. Pokud by vás zajímalo, jak to vypadá uvnitř mrakodrapu, můžete se podívat na krátké prezentační video:

Zdroj: Digital Trends