Zdroj: University of Pennsylvania School of Medicine

Lékaři poprvé v historii úspěšně provedli robotickou operaci krční páteře

Robotické paže odstranily 27letému pacientovi rakovinný nádor z krku skrz ústa.

10. květen 2018 14:57:39

Chirurgové z Perelmanovy fakulty medicíny Pensylvánské univerzity jako první na světě provedli první robotickou operaci páteře. Šlo o vysoce složitý zákrok, během kterého byly využity technologicky nejvyspělejší robotické paže, které odstranily nádor z krku 27letého pacienta Noaha Pernikoffa, a to skrz jeho ústa. Průlomová operace proběhla v nemocnici Pensylvánské univerzity a trvala 20 hodin.

Vzhledem k umístění nádoru, který se nacházel v krku pacienta, se lékaři obávali, že mu v případě komplikací hrozí riziko trvalého ochrnutí. Dalším ztěžujícím faktorem byla skutečnost, že nádor musel být odstraněn celý, protože jinak by mohl opět narůst, a dokonce v ještě agresivnější formě. “Stále se snažíme určit, kde a kdy může robotika, či kobotika (kolaborativní robotika – pozn. red.), pomoci pacientům z hlediska výsledků a léčby. Tento zákrok je pro nás novou indikací,” řekl Dr. Neil Malhotra, který při operaci vedl chirurgický tým.

Přestože se zprávy o této operaci dostaly na veřejnost teprve nyní, provedena byla již v srpnu minulého roku. Pernikoff se zcela zotavil a žije běžný život.

Zdroj: Digital Trends, Penn Medicine News