Zdroj: SpaceX

SpaceX přichází s finální verzí rakety Falcon 9, která bude moci vzlétnout až stokrát

Firma SpaceX Elona Muska před časem započala novou éru opětovně použitelných raket a nyní je připravena představit finální, nejdokonalejší verzi své rakety Falcon 9.

9. květen 2018 14:41:17

Dá se říci, že Muskova firma SpaceX byla od svého vzniku v módu beta testování, a to i přes četné úspěšné mise, ve kterých došlo k několika průlomovým milníkům jako například úspěšný návrat rakety na Zem či opětovné využití prvního stupně rakety. Nyní se však firma chystá představit poslední verzi rakety Falcon 9 s označením Block 5, která bude již finálním produktem.

Svůj debut by měla raketa zažít již tento týden, kdy v rámci plánovaného startu vynese na oběžnou dráhu bangladéšskou družici Bangabandhu Satellite-1. Až doposud létaly rakety Falcon 9 především s účelem prokázat svůj výkon, spolehlivost a znovupoužitelnost, avšak žádná z nich nevzlétla více než dvakrát. Raketa Block 5 bude však dle informací SpaceX moci vzlétnout desetkrát v řadě, aniž by vyžadovala nějaké zásadní opravy. Po 10 misích pak bude renovována a vyslána na dalších 10. Celková životnost rakety by tak měla být až 100 letů.

Zmíněný první let rakety Block 5 Falcon 9 je naplánován na čtvrtek 22:12 našeho času.


Zdroj: CNET