Zdroj: University of Toronto

Nová přenosná 3D tiskárna dokáže přímo na místě zhojit poškozenou kůži novou tkání

“Tato ruční tiskárna může konečně umožnit přípravu umělé kožní tkáně pro konkrétní ránu a pacienta,” tvrdí autoři výzkumu.

8. květen 2018 18:45:00

Nedávno jsme psali o nově vyvinuté 3D tiskárně, která dokáže tisknout elektronická zařízení přímo na kůži. Nicméně zdá se, že s průlomovými 3D tiskárnami se v poslední době doslova roztrhl pytel. Vědci z Torontské univerzity totiž vyvinuli tiskárnu, která by dle jejich slov mohla sloužit jako budoucí alternativa kožních štěpů používaných při transplantaci. Avšak namísto odstranění pacientovy zdravé kůže z jiné části těla by toto zařízení vyprodukovalo novou vrstvu tkáně z bio-inkoustu, která by poté mohla být umístěna na poškozené místo.

via GIPHY

Další obrovskou výhodou této tiskárny je, že na rozdíl od stávajících biotiskáren, které jsou zpravidla velmi objemné, váží jen zhruba kilogram, a je tedy velmi lehce přenosná a ovladatelná. Ačkoli dosud nebyly provedeny testy na lidech, její funkčnost se již prokázala při transplantaci kůže u prasat a krys. Lidské testy budou podle Axela Guenthera, docenta z Torontské univerzity, v blízké době zahájeny u pacientů s popáleninami.

V budoucnu si tak dost možná budeme moci běžně koupit dávkovač kožní tkáně podobně, jako si dnes kupujeme dávkovač lepicí pásky.

Zdroj: Digital Trends