Peklo na osmadvacet způsobů

Mike Mignola tentokrát svěřil svého „pekelného chlapce“ do rukou kolegů komiksových výtvarníků a⁠ scénáristů.

4. květen 2018 09:41:08

Pestrou směsici originálních pohledů na hellboyovské universum vydává nakladatelství Comics Centrum pod názvem Hellboy: Neuvěřitelné příběhy. S Hellboyem měli čeští čtenáři tu čest již mnohokrát. V nakladatelství vychází již od roku 2002 série Hellboy z pera Mikea Mignoly, později vydaná také ve formě tří souhrnných Pekelných knižnic. Tato kniha však není jejich součástí a není plánována do žádné z dalších.

Šéfredaktor Václav Dort k vydání knihy Hellboy: Neuvěřitelné příběhy uvádí: „Je to vůbec poprvé, kdy Mike Mignola umožnil dalším tvůrcům napsat a namalovat krátké příběhy s Hellboyem.“ Nevšední nápad vpustit do Hellboyova světa nové komiksové tvůrce se zrodil v hlavě samotného Mikea Mignoly a jeho redaktora ze společnosti Dark Horse, Scotta Allieho v době, kdy se ke svému konci blížilo natáčení prvního filmu Hellboy režírovaného Guillermem del Torrem a uvedeného do kin roku 2004. Účel publikace byl velmi praktický: nabídnout fanouškům, které ke komiksu přivede právě film, novinku v podobě povídek rozvíjejících příběhy samotného Hellboye i vedlejších postav z jeho světa.

Vznikla tak sbírka celkem 28 povídek, do níž přispěli například Eric Powell (tvůrce taktéž kultovní série Goon), John Arcudi, Scott Morse, Craig Thompson, John Cassaday, Jason Pearson, Jim Pascoe, Frank Cho, Tom Fassbender a mnozí další. Protože tvůrci dostali při vymýšlení příběhů naprostou volnost, zrodila se směsice veskrze originálních náhledů na Hellboyův svět, v jejímž rámci si mohou čtenáři přečíst příběhy o raketových batozích, dětských démonech, strašidelných cirkusech či zrezlých kosmických lodích. A chybět samozřejmě nesmí ani proslulý Kostěj a baba Jaga. Scénáře těchto dvou příběhů se ujal sám Mike Mignola a o výtvarnou stránku se postaral Guy Davis.