Zdroj: NASA

NASA zahájila výrobu "neslyšitelného" nadzvukového letounu, jeho komerční provoz má začít v roce 2025

Nový letoun americké vesmírné agentury bude létat rychleji než zvuk, ale zároveň ho ze země pod ním nepůjde slyšet.

2. květen 2018 18:16:06

NASA si od letounu s názvem X-Plane slibuje návrat nadzvukové rychlosti zpět do komerční letecké dopravy, avšak oproti jeho předchůdci, slavnému letounu Concorde, bude jeho aerodynamický třesk mnohem nižší, a lidé na zemi ho tak vůbec nezaznamenají. Pokud půjde vše podle plánu, výroba letounu by měla by dokončena v roce 2021 a k jeho schválení pro komerční využití by pak mělo dojít v roce 2025.

Tajemství utlumení aerodynamického třesku tkví v jedinečném tvaru trupu. Právě tato součást letadla totiž zmíněný třesk produkuje. “Tohoto důležitého milníku jsme dosáhli jen díky spolupracím, které NASA vedla s mnohými partnery z řad dalších vládních úřadů, leteckého průmyslu a pokrokově smýšlejícími akademickými institucemi po celém světě,” řekl Peter Coen, který v NASA působí jako projektový manažer pro komerční nadzvukové technologie.

Když se v roce 2003 ikonický Concorde snesl na runway naposledy, byl jedním z hlavních důvodů ukončení jeho letů právě hluk způsobený aerodynamickým třeskem. Nyní to však vypadá, že se tohoto nadzvukového zážitku dočkáme i my. Nezbývá než doufat, že tyto letouny již nebudou vyhrazeny pouze těm nejbohatším.

Zdroj: Dezeen