Zdroj: McAlpine group, University of Minnesota

Kyborgem již dnes? Nová 3D tiskárna dokáže tisknout elektroniku přímo na kůži

Vítejte v budoucnosti, kde vám přenosná 3D tiskárna dokáže vytisknout elektronické zařízení přímo na ruku, a přitom stojí méně než nový iPhone.

27. duben 2018 15:02:07

Výzkumníci z Minnesotské univerzity dokázali pomocí jimi vyvinuté 3D tiskárny, která stojí méně než 400 dolarů (8200 Kč), poprvé v historii “vytisknout” elektronické zařízení na ruku skutečného člověka. Jedná se o průlomovou technologii, pomocí které by si například vojáci na bojištích mohli na své tělo umístit dočasné senzory pro rozpoznání chemických a biologických zbraní nebo třeba solární články pro dobíjení baterií přístrojů.

“Představujeme si to tak, že voják by tuto tiskárnu mohl vytáhnout ze svého batohu a přímo na kůži si vytisknout chemický senzor či jiné elektronické zařízení, které potřebuje. Bylo by to jako ,švýcarský nůž budoucnosti’, kdy by se vše, co potřebují, nacházelo v jedné přenosné 3D tiskárně,” řekl vedoucí studie a profesor strojírenství Michael C. McAlpine.

Na následujícím ukázkovém videu lze vidět, jak tiskárna instaluje bezdrátové LED kontrolky a dokáže se vypořádat i s mírně pohyblivým cílem, takže člověk ani nemusí zcela zastavit svou činnost. Celou studii k této technologii si můžete přečíst v odborném časopise Advanced Materials.

Zdroj: CNET, University of Minnesota