Zdroj: BBC/University of Glasgow

Obyvatelům indické vesnice v rámci studie pomáhá s nošením vody robot

Robotické zařízení s názvem Husky, které pomáhá indickým venkovanům přepravovat vodu ze studní, v současnosti prochází testovacím provozem.

26. duben 2018 18:20:35

Tým vědců z University of Glasgow a indické univerzity Amrita Vishwa Vidyapeetham, který odlehlou jihoindickou vesinici Ayyampathy navštívil v listopadu loňského roku, v rámci své studie použil robotické zařízení firmy Clearpath Robotics zvané Husky, které 11 dobrovolníkům z vesnice pomáhalo nosit vodu ze studny do jejich domovů. Robot zvládl uvézt tři 20litrové lahve najednou a komunikoval prostřednictvím syntetického mužského hlasu. Pohyb i hlas robota ovládali výzkumníci na dálku. Cílem studie bylo zjistit, jakým způsobem robot nosící vodu ovlivní životy vesničanů.

Více než polovina indického obyvatelstva ve svých domovech nemá přístup ke kohoutkové vodě. Z toho důvodu musí dennodenně věnovat velké množství času a úsilí nošení vody ze studní, a tuto činnost navíc dělají především ženy. “Je jasné, že podobná zařízení usnadňující práci přinášejí odlehlým oblastem reálný užitek a my hodláme nadále spolupracovat se svými indickými partnery, abychom tyto záležitosti mohli prozkoumat hlouběji,” řekl Dr. Amol Deshmukh, jeden z autorů studie.

Krátké reportážní video můžete zhlédnout zde:


Zdroj: BBC; University of Glasgow