Zdroj: ULEMCo

Britská firma představila ekologický a zároveň dostupný tahač, který namísto nafty spaluje vodík

Ačkoli se nejedná o žádnou technologickou novinku, nákladní vozy na vodík by mohly představovat přechodný způsob snížení emisí uhlíku, než je plně nahradí elektrické kamiony.

24. duben 2018 17:48:23

V poslední době se značně rozrostl zájem veřejnosti o elektrické nákladní automobily, což je vzhledem ke snaze omezovat spalování fosilních paliv vcelku pochopitelné. Nákladní doprava je sice z hlediska čerpání přírodních zdrojů velmi náročná, nicméně zároveň jde o zásadní součást dnešní moderní společnosti, která by se bez ní jen těžko obešla. Problémem dnešních elektrických kamionů je, že většinou využívají technologie budoucnosti, na které ještě nejsme plošně připraveni. Avšak britská firma ULEMCo se domnívá, že našla způsob, jak nákladní dopravu “očistit” již nyní – vodík.

Její tahač obsahuje poměrně běžný spalovací motor, který je však upraven pro spalování vodíku namísto nafty. A jakkoli se toto řešení může zdát na dnešní dobu neelegantní, skutečně dává smysl. Spalováním vodíku totiž nevznikají žádné škodlivé látky a protože je tato úprava motorů dnešních tahačů poměrně snadná, nenese s sebou ani vysoké náklady.

Pokud v tom nevidíte žádnou velkou senzaci, je to nejspíš proto, že tam žádná není. Jedná se však o dostupný způsob snížení závislosti nákladní dopravy na fosilních palivech, který lze plošně realizovat již nyní, což je mnohem lepší, než čekat dalších 10 let, než elektrické tahače budou konečně moci konkurovat těm naftovým.

Zdroj: CNET