Peter Macdiarmid/Somerset House

Smog jako umění? Instalace londýnského umělce vám umožní "přičichnout" k nejznečištěnějším městům planety

Na londýnské exhibici umělce Michaela Pinskyho můžete zakusit, jak “voní” ta nejznečištěnější města světa od Londýna až po Sao Paolo.

22. duben 2018 16:58:04

Každý den se nám do plic dostávají výfukové plyny a další škodlivé zplodiny, a obzvláště když žijeme ve městě. A instalace s názvem Pollution Pods britského umělce Michaela Pinskyho, která je v současnosti k vidění v prostorách známého londýnského domu Somerset House, nám připomíná, že znečištění ovzduší je v různých částech světa různé.


Uvnitř pěti propojených kupolí Pinsky uměle vytvořil pět znečištěných ovzduší Londýna, Nového Dillí, Sao Paola a Pekingu. V poslední kupoli se pak pro srovnání nachází ovzduší norského ostrova Tautra. Klima v kupolích je automaticky regulováno, a to včetně teplot typických pro daná města. Vzduch, kterými jsou naplněny, pak připomíná jejich charakteristický zápach, avšak neobsahuje žádné zdraví škodlivé látky.

Celý tento počin je součástí projektu Climart, za kterým stojí Norská univerzita vědy a technologie v Trondheimu a jehož cílem je zjistit, jak může vizuální umění ovlivnit názory lidí na změny klimatu.

Zdroj: CNET