Zdroj: SpaceX

Podívejte se, jak NASA vypustila do vesmíru sondu TESS na raketě Falcon 9 od SpaceX

NASA a SpaceX se společně zasadily o další milník zkoumání vesmíru, když vypustily satelit zvaný TESS, který bude vyhledávat potenciálně obyvatelné planety.

19. duben 2018 09:41:44

Ve středu v podvečer se z floridské základny Cape Canaveral vznesla sonda TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), která bude hledat potenciálně obyvatelné exoplanety v blízkých slunečních soustavách. Během prvních 60 dní se sonda ustálí na oběžné dráze kolem Země a otestuje všechny své nástroje. Poté oficiálně započne její dvouletá mise.

Sonda TESS ve vyhledávání exoplanet „převezme otěže“ po sondě Kepler, které dochází palivo. Mise této sondy, která objevila více než 4500 potenciálních planet a potvrzených exoplanet, začala v roce 2009 a v brzké době skončí. Svou velikostí by se sonda TESS dala přirovnat k lednici, přičemž na horní straně jsou umístěny kamery, které jsou krytem chráněny před radiací.

„Věda nám v současné době nedokáže říci, zda se ve vesmíru nachází život, až na to, že výskyt malých skalnatých planetek je podle všeho neuvěřitelně častý. Objeví se všude, kam se podíváme. Takže tam ten život musí někde být,“ říká astronomka Sara Seagerová, která se na vývoji sondy TESS podílela jako zástupkyně ředitele pro vědu.

Zda má Seagerová pravdu, se teprve uvidí, vy si každopádně nyní můžete vychutnat záběry z úspěšného startu:

Zdroj: CNET, CNN