Watching My Name Go By

Watching My Name Go By je unikátní dokument z roku 1976!

Jména a čísla, první generace NYC graffiti writers, základní abeceda stylu…

11. duben 2018 18:14:19

Jestli mě něco provází skoro celej život, je to dotaz „co známená to tvoje číslo“? Jasně, je to klišé. Urban joke. Myslim, že do jistý míry jsme všichni jen městskej vtip, hlavně ti, co se v pop-kulturním prostoru pohybujou dýl než krátkou chvíli. Cokoli. Každej si po chvíli nakonec vyslouží to svoje klišé a vlastně je to tak i ok. Ovšem pak jsou tu lidi, kteří chtěj vědět víc. Je tu jádro toho čůrácky zprofanovanýho příběhu.

A přesně o tom je film Watching My Name Go By, skvělej a raritní krátkej dokument o prapůvodní graffiti scéně z New Yorku druhý poloviny 90. let, kde jedno z dogmat bylo číslo za jménem. Hrubá, neotesaná, naivní a naprosto původní myšlenka psaní po zdi, ochcávání rohů mladejma čoklama. Nejedná se o jednostrannou oslavu těch, co píšou po všem, co potkaj, ale zaznívaj i hlasy majority, která poprvé definuje všechny ty rozporuplný protiargumenty, co graffiti scénu budou provázet po další desítky let. Za mě důležitej diamant v krátkym výběru toho, co je nutný znát ohledně vzniku fenoménu graffiti.

Watching My Name Go By je vlastně titul knihy, která vyšla už v roce 1974 a jejími autory jsou designér Mervyn Kurlansky a fotograf Jon Naar. Nutno dodat, že tahle publikace vyšla dávno předtím, než světlo světa spatřila nejslavnější graff kniha Subway Art. A necelé dva roky po vydání připojila BBC právě tento 25 minut dlouhý dokument, enjoy.