Nejstarší český mrakodrap > Z Gotham City
Jestli si myslíš, že nejstarším českým mrakodrapem je “21” obuvnického krále Bati z roku 1938 ve Zlíně, tak si to myslíš špatně. Skutečně nejstarší, a se svými 44 metry svého času také nejvyšší československá budova, se skrývá zahalená ranní mlhou nesoucí se od studeného Labe…
Jestli si myslíš, že nejstarším českým mrakodrapem je “21” obuvnického krále Bati z roku 1938 ve Zlíně, tak si to myslíš špatně. Ten totiž o čtyři roky překonala i výšková budova Všeobecného penzijního ústavu v Praze. Ale skutečně nejstarší a se svými 44 metry a deseti patry také svého času nejvyšší budova v Československu, se skrývá zahalená ranní mlhou nesoucí se od studeného Labe. Její na svou dobu novátorská skeletová železobetonová konstrukce zahalená do obvodového cihelného pláště stráží vstup do jedné z nejstarších světových chemiček – Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemii) v severočeském Ústí nad Labem.
Místní této správní budově chemičky z roku 1930 říkají krabice. Historici architektury jí označují za nejmonumentálnější ukázku expresionistické architektury u nás, navazující na tradice severoněmecké gotické architektury. Já ji ale ve své hlavě vidím jako součást mého vlastního fiktivního českého Gotham City a skoro čekám, jak se z její střechy v noci rozsvítí světlomet se symbolem Batmana.
Na vchodovou část budovy navržené německých architektem Maxem Hansem Kühnem (z drážďanské firmy Lossow a Kühne, proslavené stavbou nádraží v saském Lipsku) shlíží alegorické sochy Hugo Lederera představující vědu, chemii, práci a obchod symbolizujících kořeny úspěšného podniku. Dojem z působivého vstupu do budovy podtrhuje zachovalá vstupní hala vedoucí na impozantní centrální schodiště lemované originálním zábradlím a po celé svém stoupání i vitrážovými okny a několika kusy původního originálního osvětlení. Pohled, který schodiště nabízí průhledm z 10.patra je jak záběr z legendárního Vertiga od Alfreda Hitchcocka. Zbytek budovy i jejího původního vybavení se stal bohužel obětí socialistického přístupu ke správě budov, ale zachován a funkční do dnešního dne zůstal jeden z posledních českých páter nosterů.
Pojď si budovu z českého Gothamu a části z jejího interiéru prohlédnout na fotkách Marie Bartošové z naší pondělní návštěvy…
\n
\n
\n
\n
\n
\n
\n
\n
\n