CEZA
Tureckej Rap

Turecký raper CEZA – známý též jako ‘FATALRHYMER’ – je nejlepším příkladem tureckého rapu. CEZA, vlastním jménem Bilgin Özçalkan, pochází z Asijské části Istanbulu-Üsküdar a narodil se na silvestra roku 1977. Jeho kariéra začala roku 1996. Své první sólové album Med Cezir vydal roku 2002. CEZA se orientoval ve své tvorbě na tureckou hudební kulturu. Toto směřování je dobře patrné právě v songu…

3. duben 2013 11:19:46

Turecký raper CEZA [výslovnost ‘Džeza’; překlad ‘Trest’] – známý též jako ‘FATALRHYMER’ – je nejlepším příkladem tureckého rapu. CEZA, vlastním jménem Bilgin Özçalkan, pochází z Asijské části Istanbulu-Üsküdar a narodil se na silvestra roku 1977. Jeho kariéra začala roku 1996. Své první sólové album Med Cezir vydal roku 2002.

Své druhé album Rapstar vydal o dva roky později (2004). CEZA se orientoval ve své tvorbě na tureckou hudební kulturu. Toto směřování je dobře patrné právě v songu Rapstar. Dále následoval maxi singl Fayz Al [‘Zaujmi tvar’] z roku 2005. CEZA měl též významný dopad na turecko-německou rapovou scénu. Mimojiné spolupracoval s tureckoněmeckými rapery Killa Hakan, Afrob, Sido, Eko Fresh, Samy Deluxe, Dr. Fuchs či s německými Massive Töne. V roce 2007 získal CEZA ocenění Evropské MTV.

CEZA byl též součátí filmového dokumentu Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul režiséra Fatiha Akina z roku 2005. V dokumentu je možné vidět jeho crew a jeho rapující sestru AYBEN . CEZA v dokumentu vysvětluje, že jeho rap je spíš o vážnějších věcech, které zajímají lidi, než jen o zábavném,
povrchním Americkém děvky-prachy-gangsta rapu. Také je zde prvotřídní ukázka jeho skills. CEZA je totiž schopen bezchybně, extrémně rychle rapovat. V dokumentu je také možno krátce vidět turecké b-boye: ISTANBUL STYLE BREAKERS.

Zde se můžete mimo jiné podívat na článek z webu Radio Svobodná Evropa: Turecký raper CEZA na koncertu v azerbajdžánském Baku.

Dave25, editováno